Skompresowany słownik do gier słownych

Skompresowany słownik do gier jest zoptymalizowaną pod kątem wykorzystania w grach słownych wersją słownika alternatywnego, który z kolei wykorzystywany jest między innymi w internetowej grze  Literaki udostępnionej na stronie kurnik.pl oraz w grze Mard's Literaki, która nie wymaga połączenia z Internetem. Słownik skompresowany wyróżnia się niewielką zajętością miejsca (ok. 1 MB) oraz możliwością bezpośredniego załadowania go do pamięci programów korzystających ze struktur grafowych do przechowywania informacji o słowach. Poza polską istnieje także angielska wersja słownika skompresowanego wykorzystywana między innymi w grze Mard's Literaki EN.


Słowniki do pobrania 

Jeżeli potrzebujesz nowszego słownika niż tutaj zamieszczone - zobacz www.kurnik.pl/slownik/ (nieskompresowany)

Tutaj możesz pobrać konwerter słowników, natomiast tu jego kod źródłowy. Jeżeli utworzysz jakiś ciekawy słownik - podeślij mi link na e-mail lub skontaktuj się mailowo, jak go inaczej odebrać. Najnowszy słownik nieskompresowany możesz znaleźć na www.kurnik.pl/slownik/.


Licencja 

Podobnie jak słownik alternatywny, skompresowany słownik do gier słownych rozpowszechniany jest na licencjach Creative Commons ShareAlike lub GPL w wersji 2 (do wyboru). Zgodnie z aktualnymi wykładniami dotyczącymi GPL w.2, słownik nie może zostać "twardo" zintegrowany z programem komercyjnym (lub innym, którego licencja jest niezgodna z wyżej wymienionymi licencjami), choć można go zastosować jako element opcjonalny lub stosować pod warunkiem nie wprowadzania do słownika zmian, które nie zostałyby upublicznione zgodnie z wymogami licencji GPL w.2. Można zatem zastosować skompresowany słownik do gier słownych w komercyjnym programie, który będzie np. badał poprawność słów w dowolnej grze słownej jeżeli tylko nie wprowadzi się do słownika modyfikacji oraz słownik nie będzie na stałe zintegrowany z tym programem - co daje się łatwo zweryfikować w ten sposób, że przyjęte rozwiązanie musi umożliwiać instalację nowszych wersji słownika [w wersji niezmienionej]. Słownik nie może zatem zostać wkompilowany w program - ze względu na sposób dystrybucji słownika skompresowanego do gier, musi on stanowić oddzielny plik. Dodatkowo w katalogu zawierającym plik słownika musi znaleźć się pełna kopia licencji (Creative Commons ShareAlike lub GPL w wersji 2) lub jej krótki opis i wskazanie miejsca w Sieci, z którego można pobrać pełną kopię.

Informacje dotyczące stosowania prac objętych licencją GPL wraz z oprogramowaniem komercyjnym i innym niezgodnym z GPL :
1. Pytanie o wykorzystanie GPL w programie komercyjnym zawarte w oficjalnym FAQ dotyczącym GPL.
2. Artykuł poświęcony temu zagadnieniu zamieszczony w Linux Journal.

 


Kontakt

Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować w sprawie rozwoju słownika albo jakiejkolwiek innej, napisz do mnie.

To tylko ramka. Kliknij tutaj, aby przenieść się do serwisu. This is only a frame. Click here to move to the site.